Jak dostać pieniądze z unii?

Coraz więcej osób i firm może realizować swoje plany inwestycyjne. Dzięki dofinansowaniom z Unii Europejskiej wdrażane są różnorodne projekty, które bez tej pomocy pozostały by tylko marzeniami.

Co trzeba zrobić, żeby otrzymać pieniądze z UE? Przede wszystkim trzeba sprawdzić czy planowany projekt wpisuje się w założenia któregoś z programów unijnych. Konieczne jest spełnienie wyznaczonych założeń. Ogólnie natomiast chodzi o to, żeby realizacja projektu przyczyniała się do rozwoju firmy, ale także miała wpływ na gospodarkę regionu. Programy unijne pomyślane są w ten sposób, aby wprowadzanych było coraz więcej innowacyjnych rozwiązań. Przeciwdziałają także bezrobociu i wspierają politykę równości szans. Aby upewnić się czy projekt może być zrealizowany w ramach któregoś z programów unijnych można udać się po radę do firmy konsultingowej. Większość z nich udziela takich informacji zupełnie za darmo. Liczą natomiast na to, że osoba czy firma która przyszła do nich po radę zdecyduje się na skorzystanie z ich usług jeśli chodzi o pisanie wniosku o dofinansowanie.

Wniosek taki wraz z odpowiednimi załącznikami stanowi podstawę do oceny projektu i ewentualne przyznanie dotacji na niego. Fundusze strukturalne przydzielane są na przedsięwzięcia, które spełniają ściśle wyznaczone kryteria. Oprócz tego, że sam projekt musi być ciekawy trzeba go też odpowiednio opisać. Pracownicy firm konsultingowych mają doświadczenie w podkreślaniu najistotniejszych informacji. Poza tym pilnują także, żeby spełnione były wszystkie wymogi formalne. Jeśli ktoś pisze i składa wniosek pierwszy raz może mieć pewne problemy z zachowaniem tym wszystkich wymogów. Może więc warto zapłacić za usługę sporządzenia i skompletowania dokumentacji wnioskowej i mieć pewność, że jest ona wysokiej jakości.