Największe firmy konsultingowe

Ponieważ coraz więcej osób zainteresowanych jest staraniem się o dofinansowanie z Unii Europejskiej umiejętność pisania wniosków stała się bardzo cenna. Zaczęły powstawać firmy, które specjalizują się w udzielaniu informacji na temat programów unijnych oraz w sporządzaniu i kompletowaniu dokumentacji aplikacyjnej.

Dobrze napisany wniosek o dofinansowanie z UE wymaga znajomości wymogów dotyczących projektu, umiejętności opisywania różnych spraw w sposób rzeczowy i konkretny, a także po prostu doświadczenia które nabywa się pisząc kolejne wnioski oraz analizując sposób w jaki zostały ocenione. Jeśli ktoś zastanawia się jak napisać wniosek o dofinansowanie może przeczytać odpowiedni poradnik czy porozmawiać z osobą, która już to robiła jednak to nie wystarczy aby był on skuteczny.

Osoby, które zawodowo zajmują się pisaniem wniosków wiedzą już dobrze jakie sprawy należy podkreślić oraz jakim językiem najlepiej opisywać przedsięwzięcie. Czasami sugerują też wprowadzenie niewielkich zmian w projekcie, dzięki którym będzie on miał znacznie większe szanse na otrzymanie dofinansowania. Jeśli natomiast jakaś inwestycja nie ma właściwie żadnych szans na otrzymanie wsparcia z UE firma konsultingowa również o tym informuje. W końcu jej tak samo zależy na sukcesie projektu, bo może wtedy liczyć na określoną część unijnych pieniędzy.

Oczywiście doradztwo w sprawie wniosków unijnych jest opłacalnym zajęciem wtedy, kiedy są dostępne fundusze z UE. Natomiast w momencie kiedy zostaną wyczerpane można zająć się przygotowywaniem rozliczeń, bo każda firma która otrzymała dofinansowanie musi opisać i udokumentować, że pieniądze zostały wydane dokładnie na te cele, na które zostały przyznane.